Tanulj angolul a saját tempódban!
2. lecke szókincs
Nagyon fontos, hogy mielőtt bármilyen szótanulásba belefogsz, nézd meg a Hatékony angol szótanulás első és második részét, és értsd meg! Az első részt a 2. leckében találod, fontos tudnod, mit is jelent, ha tudsz egy szót, a második részt pedig itt tudod megnézni!
A szavak képezik minden nyelv alapjait! Akár totál kezdő, akár újrakezdő vagy, minden nap (igen, MINDEN NAP) vedd át a már "tanult" szavakat, hiszen rögzülniük kell.
Amikor valaki azt mondja, már pedig ő nem tud napi szinten ezzel foglalkozni, tudom, előbb-utóbb el fog akadni. Pont a szavak miatt.
Még nincs stabil szókincsed. Amint eléred a stabil szókincset, már megengedheted a lazaságot, mert már rengeteg szó rögzült. De a szavaknak idő kell, hogy rögzüljenek: elégszer kell hallanod, elégszer kell látnod, elégszer kell kimondanod.
Mi az hogy ELÉG? Ami elegendő, megfelelő mennyiség ahhoz, hogy rögzüljön. Ez lehet egyetlen alkalom, de lehet 100 is, a te elmédtől, memóriádtól, és ki tudja mitől függ. Értsd meg, hogy a nyelv egy automatizmus. Azért beszéled a magyar nyelvet, mert már automatára tetted, más szóval, rögzült!
2. lecke szavai
Sokféle angol létezik, ezek közül a leggyakoribb az amerikai (USA) és brit angol. Természetesen itt is többféle dialektus van, amelyek máshogy ejtik a szavakat. De van egy úgynevezett standard angol kiejtés, ami egy általánosan elfogadott kiejtési norma az angol nyelvben. Leggyakrabban a következőket érthetik alatta:
Received Pronunciation (RP) – Ez a brit angol „hivatalos” kiejtése, amelyet hagyományosan a BBC műsorvezetői és a brit elit használtak. Nem kötődik egy adott régióhoz, inkább egy művelt, formális beszédmód.
Kezdjük a könnyű szavakkal, amelyekhez nincs úgymond második lépés, hiszen nem kell semmiféle magyarázat hozzá, de a 3. lépést, a példák alkotását ne hagyd ki, könnyebb lesz rögzíteni a szót!
boy (boj) fiú
girl (gől - gőrl) lány
woman (wumön) nő
Figyelj arra, hogy a W nem a magyar V hang, ne így ejtsd! Inkább egyfajta U-ra áll az ajak, és így jön ki a "homályos" v féle hang.
man (men) férfi
book (buk) könyv
hamburger (hembőgő - hembőrgőr) hamburger
A brit (első) kiejtést javaslom, mert bár a butított kiejtésbe R van, ez egyáltalán nem a mi ropogós hangunk, így ha nem megy a kiejtése, akkor inkább R nélkül mondd)
photo (fóutóu - fóudóu) fénykép
A brit (első) kiejtést javaslom, mert bár a butított kiejtésben D van leírva, ez egyáltalán nem a mi D hangunk, annál puhább, ez tipikusan jellemző az amerikai nyelvre, ez is egyfajta ejtéskönnyítés)
umbrella (ám 'brelö) ernyő
Figyeld meg, hogy a butított kiejtésnél egy felső vessző van a B hang előtt. Az angol nyelvben a hangsúly nem csak a szó elején lehet, mint a magyarban, hanem közben bárhol. Ilyenkor a kiejtésnél egy felső vesszővel jelölik ezt, én is így teszek. Figyelj erre, hallgasd meg sokszor, ismételd sokszor!
here (hiö - hír) itt, ide (erre a helyre, vagy ezen a helyen)
HA EGYÜTT SZERETNÉD GYAKOROLNI, ITT TALÁLOD MEG EGYÜTT A 2. LECKE SZAVAIT:
Bármilyen kérdésed van, tedd fel bátran, nincs buta kérdés!
Hozzászólások
Új hozzászólás beküldése